אודות

אודות

עמותת שותפות מגן ישראלית הוקמה ע"י יזמים חברתיים אשר חברו יחד על מנת לבחון את מצבם הייחודי של פצועי הלם קרב ומשפחותיהם, הטיפול בפציעה ה"שקופה" והצרכים הרבים שאינם מקבלים מענה. כדי להוביל לשינוי משמעותי במתן מענה כולל, לכל המתמודדים עם פוסט טראומה בכוחות הביטחון וההצלה, הוקם ארגון שותפות לכל העמותות הפועלות למימוש זכויותיהם של פצועי הלם קרב.

רקע

קבוצה של פצועי הלם קרב ויזמים חברתיים, חברו יחד בתחילת 2019 כדי לבחון האם וכיצד נתן לשפר את מצבם של הלומי הקרב בישראל

תוצאות הבחינה הראו כי הנושא מהווה בעיה לאומית מורכבת, המתבטאת בשלושה אופנים  :

 1. ההסתרה: רוב הלומי הקרב אינם מדווחים על הפציעה שלהם, בעיקר בגלל הבושה, חוסר מודעות או הדחקה. כך נוצר מצב שבו יש רבבות הלומי קרב פצועים שאינם מטופלים כלל.
 2. הליך ההכרה: מדובר בפציעה נפשית שקשה לאבחן; וועדות משרד הביטחון ואגף השיקום בחלק ניכר מהמקרים אינן מאשרות אחוזי נכות (או שמכירות באחוזים נמוכים מאד). בנוסף הפצוע התובע נדרש לעיתים להביא חומר רב שקושר בין הפציעה לשירותו הביטחוני – עניין מורכב וקשה לביצוע. כמוכן אין בנמצא מידע כולל ועדכני בנושא, הנגיש לפצועים.
 3. תהליך השיקום: המענה שנותן אגף השיקום להלומי הקרב הינו חלקי מאוד. יש התעלמות מוחלטת מהפגיעה במשפחה (לדוגמה אין זכאות לטיפול פסיכולוגי של הילדים גם אם הוכח הקשר לפגיעה של הנכה) ואין כמעט שום מענה שיקומי אמיתי לחזרה לחיים משמעותיים.

תוצאות אלה מראות כי הבעיות הקיימות אינן ניתנת לפתרון על ידי עמותה אחת או שתיים; וכדי  ליצור שיפור משמעותי באופן ההכרה, הטיפול והשיקום שעל המדינה להעניק לפצועי הלם קרב ובני משפחותיהם, נדרש שיתוף פעולה רחב ובין מגזרי

חזון ויעוד

מדינת ישראל מאתרת בהקדם, מטפלת ומשקמת בצורה מיטבית את כל פצועי הלם הקרב ובני משפחותיהם מקרב כל כוחות הביטחון וההצלה.

 

יעוד ארגון השותפות

קיום שיתוף פעולה של כלל העמותות העוסקות בפציעת הלם הקרב:

 • לשיפור החקיקה והתקנות לטובת שיקום הפצוע ומשפחתו עד חזרתם לחיים משמעותיים;
 • להקמת מרכז ידע כולל ונגיש;
 • ולהעלאת המודעות לנושא.

 

אמנת ארגון השותפות

המציאות הביטחונית המורכבת בישראל, מובילה להתפתחות שיעורים גבוהים של פציעות פוסט טראומטיות בקרב משרתי כוחות הביטחון וההצלה, בעבר ובהווה.

לאורך השנים קמו ארגונים ועמותות ששמו להם למטרה לסייע ולהקל על הפצועים ובני משפחותיהם, אשר מציעים מגוון רחב של פתרונות. מאידך, ברמה הלאומית, התפתח פער משמעותי בהכרה, בהבנה והקצאת במשאבים נאותים לטיפול בנושא.

תדמית ציבורית שלילית, מחסום בושה,  היעדר מוקד ידע עדכני ופחד מהתמודדות עם המערכת, מונעים מחלק גדול מאלה הזקוקים לעזרה, לבקש אותה. אלה המבקשים עזרה נאלצים לעבור מסלול מכשולים מול הרשויות, הנחווה במקרים רבים כמתיש ומשפיל.

הפתרון לבעיה לאומית מורכבת זו מחייב שיתוף פעולה רחב ובין מגזרי

לפיכך הארגונים והעמותות, הפועלים למען פצועי פוסט טראומה מקרב יוצאי כוחות הביטחון וההצלה, הנם חלק משותפות מגן ישראלית; ופועלים יחדיו להשגת המטרות הבאות :

 1. קידום מדיניות, חקיקה ותקנות לטובת הפצועים ובני משפחותיהם.
 2. לווי מקצועי מותאם לפצוע ובני משפחתו, לאורך כל תהליך המורכב של ההכרה, הטיפול והשיקום.
 3. העלאת המודעות וההבנה לפציעת הטראומה בציבור הישראלי, כפי שקיימת לגבי פציעה פיזית
 4. איתור פצועים שלא פנו לסיוע ותמיכה בהנעת מהלך הכרה ראוי.
 5. הקמת מוקד ידע לנושא הפציעה הפוסט טראומתית, שיכלול מידע עדכני ומרוכז על הסימפטומים, הזכויות, אפשרויות הטיפול והלווי, עד השיקום.

מטרות העמותה

יצירת שיתופי פעולה בין כלל העמותות והגופים הציבוריים הרלוונטיים.
קידום מדיניות, שינוי חקיקה ותקנות לרווחת הפצועים ומשפחותיהם.
הקמת מרכז ידע בנושא פציעה פוסט טראומתית, הטיפול, השיקום והזכויות של פצועי הלם קרב.
הובלת שינוי ביחסה של החברה הישראלית לפצועי פוסט טראומה ומשפחותיהם.